Соціальний захист воїнів АТО

На допомогу захисникам Батьківщини: Права і пільги для учасників АТО та членів їх сімей – підстави та порядок отримання, рекомендації, довідкова інформація

ДОРОЖНЯ КАРТА Для  демобілізованих військовослужбовців які проходили військову службу в районах проведення АТО для вирішення питань  соціального забезпечення, захисту та інших соціальних гарантій із телефонами гарячих ліній

Центр допомоги ветеранам АТО розпочав роботу

На виконання Указу Президента України № 150 розпорядженням голови обласної державної адміністрації в жовтні створено Центр допомоги учасникам антитерористичної операції (положення про центр).

Опікуватися Центром будуть шість підрозділів облдержадміністрації: департаменти соцзахисту населення, охорони здоров’я, освіти та науки, управління з питань внутрішньої політики, юридичний відділ і відділ по роботі зі зверненнями громадян. Крім того, до надання допомоги бійцям буде залучено волонтерів, у рамках Центру працюватиме вже існуюча «гаряча» волонтерська лінія.

Забезпечено широке інформування волонтерської спільноти щодо залучення її представників до діяльності Центру. Кандидатури волонтерів, які виявили бажання працювати в Центрі, погоджені волонтерським комітетом та представлені на затвердження голові облдержадміністрації.

Наразі в центрі працюють фахівці  від департаментів соціального захисту і охорони здоров’я.

Остаточний формат роботи Центру та його штат будуть узгоджені найближчим часом. Проте вже прийнято принципове рішення, що він працюватиме за принципом єдиного вікна. Таким чином учасники АТО зможуть в одному місці отримати консультації та допомогу з різних нагальних питань, насамперед, соціального захисту та реабілітації.

Центр працює з 8.00 до 17.00. тел. 236 25 25

 

Інформація щодо соціального захисту учасників АТО

З метою забезпечення вирішення нагальних питань соціального захисту і реабілітації учасників антитерористичної операції затверджено розпорядження голови обласної державної адміністрації від 10.06.2015        № 205 «Про заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції на 2015-2016 роки».

В районах та містах області затверджені аналогічні заходи соціального захисту, в яких передбачені кошти з місцевих бюджетів на соціальний захист учасників АТО та членів їх сімей. Визначені суми на надання матеріальної допомоги.

Організовано роботу 32 мультидисциплінарних команд у складі медичних працівників, юристів, психологів, фахівців системи соціального захисту для надання консультацій і сприяння у розв’язанні проблем учасників АТО, членів їх сімей.

Запроваджена робота телефонних «гарячих» ліній для надання допомоги за принципом «єдиного вікна».

 

Обласна Програма «Назустріч людям» 2015-2019 роки

В області діє обласна Програма соціальної підтримки ветеранів війни,  праці, дітей війни, інвалідів, інших соціальних груп населення, що перебувають у складних життєвих обставинах «Назустріч людям» на 2015 – 2019 роки (далі – обласна Програма), затверджена рішенням обласної ради від 25.12.14 № 28.

В рамках реалізації обласної Програми на 2015 рік в обласному бюджеті для учасників АТО передбачено:

 • членам сімей загиблих ветеранів війни, які брали участь у бойових діях на території інших держав та зони проведення АТО на компенсацію вартості житлово-комунальних послуг, твердого палива та скрапленого газу в розмірі додаткової 50% знижки в межах норм, передбачених чинним законодавством на суму 392,5 тис. гривень;
 • учасникам АТО до Дня захисника Вітчизни України  (14 жовтня) кожному щорічну адресну грошову допомогу в розмірі 500 грн., на суму 2177,0 тис. гривень;
 • на забезпечення санаторно-курортним лікуванням (путівками) ветеранів війни, праці, дітей війни, інвалідів у санаторіях і профілакторіях Запорізької області (учасникам АТО передбачено першочергове надання путівок) на суму 1387,5 тис. гривень;
 • на забезпечення ветеранів війни, у тому числі учасників антитерористичної операції, технічними та іншими засобами реабілітації на суму – 80,0 тис. гривень;
 • надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які супроводжують учасників АТО на лікування у медичні заклади, на оплату їх тимчасового проживання – 50 тис. гривень (згідно Порядку 2);
 • на придбання житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов на суму  3753,731 тис. грн. (згідно Порядку 1)
 • на надання одноразової адресної грошової допомоги військовослужбовцям, які беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції на компенсацію витрат, пов’язаних з розробленням документації із землеустрою для відведення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, особистого селянського господарства, садівництва, городництва, відповідно до Порядку її надання на суму 2500,0 тис. грн.

 

Інформація щодо професійної адаптації учасників АТО

Згідно паспорту бюджетної програми 2505170 «Заходи соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку)» Запорізькій  області передбачено 752,036 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 179, затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку).

Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації на професійне навчання в професійно-технічні училища області направлено 39 учасників антитерористичної операції за професією водій транспортних засобів категорії «В» і «С» (м. Запоріжжя, м. Мелітополь).

Найближчим часом планується укласти договір  на професійне навчання за професією водій автотранспортних засобів категорії «В» для 10 учасників АТО (м. Бердянськ).

На сьогодні залишок коштів за бюджетною програмою 2505170  “Заходи з соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку)” для проведення професійного навчання учасників АТО розподілено департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих комітетів рад міст обласного значення пропорційно кількості учасників АТО в межах району, міста.

Укладання договорів з професійно – технічними та вищими навчальними закладами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання для організації професійного навчання учасників антитерористичної операції покладено на органи соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих комітетів рад міст обласного значення.

З питань проходження професійного навчання відповідно до постанови КМУ від 31.03.2015 № 179 учасників антитерористичної операції (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку) просимо звертатись до місцевих управлінь соціального захисту населення.

 

Санаторно-курортне лікування для учасників АТО

Для отримання путівки потерпілий учасник АТО має перебувати на обліку в органах соцзахисту за зареєстрованим місцем проживання.

Постановою від 31 березня 2015 № 200 Кабмін затвердив Порядок використання коштів на забезпечення постраждалих учасників АТО санаторно-курортним лікуванням. Документ поширюється на учасників АТО, яким встановлено статус учасника бойових дій або інваліда війни.

Органи соцзахисту населення забезпечують безкоштовними путівками в санаторно-курортних закладів відповідно до медичних рекомендацій у порядку черговості в міру надходження путівок:

 • Учасників бойових дій – щороку терміном на 18 – 21 день;
 • Інвалідів війни – позачергово щороку терміном на 18 – 21 день;
 • Інвалідів з захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – відповідно до медичних рекомендацій, з них:
  • I і II груп – у санаторії спинального профілю з лікуванням строком на 35 днів;
  • III групи – до санаторіїв неврологічного профілю з лікуванням строком на 18 – 21 день.

Для отримання путівки учасник АТО має перебувати на обліку в органах соцзахисту за зареєстрованим місцем проживання.

Для постановки на облік учасник АТО або його законний представник подає:

 • заяву, медичну довідку лікувальної установи за формою № 070 / о,
 • копію посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни
 • документ, що підтверджує безпосереднє залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Розподіл путівок до санаторно-курортних закладів здійснюється Держслужбою у справах ветеранів війни та учасників АТО.

Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції провела тендер для закупівлі послуг з санаторно-курортного лікування для учасників АТО. Визначено 10 санаторно-курортних закладів до яких закуплені путівки. На даний час потреба в Запорізькій області 154 санаторно-курортних путівок для учасників АТО. На сьогодні надійшло 65 путівок.

 

Безкоштовна психологічна реабілітація для учасників АТО

З метою організації психологічної реабілітації учасників АТО, КМУ затверджено постанову від 31.03.20158 № 221 «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо психологічної реабілітації постраждалих учасників АТО»

За результатами конкурсних торгів на закупівлю послуг з психологічної реабілітації учасників АТО визначено 4 реабілітаційні установи (санаторії): санаторій Феофанія м. Київ; санаторій Остреч Чернігівський район, м. Мена; санаторій Березівські мінеральні води, Харківська обл. с. Березівка; санаторій Орізонт, Одеська обл. смт Сергіївка.  Надано 111 направлень на психологічну реабілітацію, 81 учасник АТО бажає отримати зазначені послуги в 2015 році. (робота продовжується).

 

Технічні засоби реабілітації

Держава гарантує безоплатне та позачергове забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації учасників АТО, які постраждали внаслідок антитерористичної операції, незалежно від установлення їм інвалідності.

Вартість виробу для  учасника АТО установлюється залежно від його потреб та не обмежена в сумі.

До технічних та інших засобів реабілітації належать:

 • протезні вироби (включаючи протезно-ортопедичні вироби (ортези, протези), ортопедичне взуття);
 • засоби для пересування (крісла колісні);
 • спеціальні засоби для самообслуговування та догляду допоміжні засоби для особистого догляду та захисту: наколінники, налокітники, рукавиці на протез, чохли для кукс верхніх та нижніх кінцівок, вкладиші із силіконової або селевої композиції для кукс верхніх та нижніх кінцівок, подушки протипролежневі та інші;
 • допоміжні засоби для особистої гігієни: крісла-стільці, сидіння на унітаз, сидіння-надставки на унітаз, щипці для туалетного паперу, стільці, табурети, сидіння для ванни та душу, східці, підставки для ванни, умивальники);
 • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому (палиці, милиці, ходуни, поручні);
 • меблі та оснащення (столи, меблі для сидіння, ліжка, матраци протипролежневі, перила та поручні, брусся, опори).

 

Перелік необхідних документів для отримання технічних та інших засобів реабілітації

 • паспорт (копія та оригінал);
 • ідентифікаційний код (копія та оригінал);
 • рішення військово-лікарської комісії чи висновок лікарсько-консультативної комісії про потребу в забезпеченні необхідним виробом;
 • витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видана командиром військової частини (начальником територіального підрозділу), з відомостями про участь в антитерористичній операції (для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців та працівників МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, інших утворених відповідно до законів військових формувань, яким не встановлено інвалідність).

 

Куди звертатися?

Зазначений перелік документів особою або його законним представником подається до органу соціального захисту населення міських та районних державних адміністрацій за зареєстрованим місцем проживання або за місцем фактичного проживання учасника АТО.

Працівники органів соціального захисту населення:

 •  нададуть ґрунтовну консультацію щодо забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації;
 • ознайомлять із каталогами технічних та інших засобів реабілітації;
 • ознайомлять із відповідним переліком протезно-ортопедичних підприємств, які виконують індивідуальні заявки на безкоштовне виготовлення технічних та інших засобів реабілітації;
 • видадуть направлення на забезпечення необхідними технічними та іншими засобами реабілітації.

 

Особа обирає протезно-ортопедичне підприємство, на якому буде проведено протезування (ортезування) або ж забезпечено необхідним технічним засобом реабілітації.

На обраному заявником підприємстві буде проведено огляд учасника АТО  та подальший супровід із надання протезно-ортопедичної допомоги.

З 05 листопада 2015 року набрали чинності розпорядження голови Запорізької областної державної адміністрації:

 • Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету на надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які супроводжують учасників антитерористичної операції на лікування у медичні заклади, на оплату їх тимчасового проживання (від 27.10.2015 № 410);
 • Про затвердження Порядку використання коштів обласного бюджету на придбання житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів I—II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов (від 27.10.2015 № 411).

 

Залишити відповідь